شماره تماس واحد فروش : ۳۳۹۸۹۳۱۹

لرزه گیر

لرزه گیر و انواع آن

در تمام تجهیزات مکانیکی که گردش و حرکت وجود دارد نوعی از لرزه گیر استفاده می شود که نه تنها به کاهش میزان لرزه ها کمک می کند بلکه ابزاری است برای کنترل مشکلات بسیار بیشتری همچون خرابی های فیزیکی و کنده شدن و ضربه. البته کاربرد های ضربه گیر ها به همین جا ختم نمی شود و واژه انگلیسی انتخاب شده برای لرزه گیر Expansion Joint به معنی اتصال افزاینده، کاربردی هم معنی با واژه خودش دارد و آن هم استفاده از لرزه گیر به عنوان افزاینده طول می باشد. لرزه گیر ها تنها به این دسته از ابزار آلات تقسیم نمی شوند و لوله های فلکسی نیز گونه ای از لرزه گیر هستند که البته طول متغیر دارند و برای افزایش طول گزینه های مناسب تری هستند. اما گذشته از این خاصیت، از لرزه گیر بیشتر برای جلوگیری از لرزش های تولید شده توسط پمپ هاو تجهیزات مکانیکی دیگر مانند فن و کمپرسور،کم شدن صدا، جلوگیری از استهلاک زود هنگام لوله و سایر قطعات لوله ها می شوند.
بیشترین کاربرد لرزه گیر ها در هنگام عمل مکش Suction و تخلیه ناگهانی Discharge پمپ ها می باشد که علاوه بر جذب لرزش های موجود، ضربات قوچ و شوک های به وجود آمده بر روی خط لوله را حذف می کند. از دیگر خواص لرزه گیر ها افزایش مقاومت یک خط لوله در مقابل شرایط محیطی و تغییر دما می باشد. به فرض در منطقه ای به دلیل افزایش و کاهش دما شاهد انقباض و انبساط هستیم که بدون وجود لرزه گیر فشار زیادی را بر خط لوله منتقل می کند و می تواند باعث خرابی ها فیزیکی شدیدی شود.اما لرزه گیر های لاستیکی خواص بیشتری هم دارند به طور مثال مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند. همین طور مانع عبور جریان الکتریکی می شوند.
لرزه گیر ها در صنایع شیمیایی، داروئی، دریایی، تاسیساتی، فولاد، نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی هسته ای کاربرد دارند درست مانند سایر ملزومات تاسیساتی، لرزه گیر ها نیز نقش بزرگی در عبور سیالات بازی می کنند و کارخانه ها و تولید کننده های بسیاری در این زمینه در ایران و خارج از ایران فعالیت می کنند که به عنوان مشهور ترین آنها می توان به فلکسور پارس و همین طور ارتعاش صنعتی ایران اشاره کرد.
شلنگ های فلزی یا همان فلکسی ها و یا مارین، اتصالات پارچه ای، تجهیزات مقاوم سازی زلزله، شلنگ های غیر فلزی هیدرولیکی، اتصالات اکاردئونی کوتاه و بلند نیز از جمله تجهیزاتی هستند که در دسته لرزه گیر ها قرار می گیرند.


Scroll to Top